Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Zwiedzanie dawnego rosyjskiego Banku Państwa (dziś NBP)

Termin: 16.09.2012
Miejsce wydarzenia: Dawny rosyjski Bank Państwa (dziś NBP)
12:00 - 13:00
Wydarzenie niebiletowane


Zwiedzanie gmachu dawnego Rosyjskiego Banku Państwa

Na początku XX wieku o wiele łatwiej było zachwycić się jego fasadą. Tramwaj, który dziś sunie prosto al. Kościuszki, skręcał w ul. 6 Sierpnia, czego może domyślić się każdy, uważnie spoglądając na wyżłobiony przez samochody asfalt. A tam, gdzie dziś jest torowisko, rozwijała się reprezentacyjna część ul. Spacerowej: z równo przystrzyżonym trawnikiem, białymi ławkami, niewysokimi drzewami.

Zamiast z tramwaju - zbyt szybkiego i zbyt wysokiego, by nadawał się do miejskich obserwacji - można więc było stanąć pośrodku schludnej promenady i chłonąć architektoniczne szczegóły Rosyjskiego Banku Państwa. Na szczęście dziś budynek pozostał niemal niezmieniony, nie licząc nazwy i właściciela - mieści się tu Narodowy Bank Polski.

Gmach łączący cechy renesansu i baroku zaprojektował Dawid Lande, 40-letni architekt, któremu już wtedy niejedna kamienica przy ul. Piotrkowskiej zawdzięczała niebanalną formę. Budynek na planie litery L stanął dopiero w 1908 r., gdyż prace przerwała rewolucja 1905 r. Symetryczny front wykonano z piaskowca. Wzrok przykuwa środkowy ryzalit z kamiennymi kolumnami w stylu jońskim. Wejście zdobi marmurowy portal z trójkątnym naczółkiem, a nad drzwiami znajdują się dwie alegoryczne figury: Fortuny – symbolu sukcesu oraz Hermesa – symbolu handlu. Secesyjne wnętrze jest chyba jeszcze bardziej imponujące. Mieści się tu jedna z największych bankowych sal operacyjnych Europy. Ma 52 m długości, 21 m. szerokości i 10 m wysokości. o właśnie w niej nakręcono jedną z ostatnich scen „Vabanku II” Juliusza Machulskiego, w której Kwinto (Jan Machulski) i Duńczyk (Witold Pyrkosz) wypłacają pieniądze w szwajcarskim banku.

Prowadzenie: Ryszard Bonisławski
16.09 | piątek | godz. 12:00-13:00
Narodowy Bank Polski, al. Kościuszki 14
Bezpłatne wejściówki (zapisy: bank@4kultury.pl)


BRAK MIEJSC NA ZAPISY!


Listy są już pełne. Zapraszamy na inne wydarzenia festiwalowe!

Tagi: NBP, Rosyjski Bank Państwa

program