Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Z Krymu do Łodzi – rodzinna historia de Lazari

Termin: 18.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
16:00 - 17:30
Wydarzenie niebiletowane


Z Krymu do Łodzi. Rodzinna historia de Lazari

Szukając w Internecie rosyjskiego przekładu mojego tekstu, przypadkowo natknąłem się na zdjęcie kamiennej płyty, będącej fragmentem nagrobnego pomnika generała Mikołaja de Lazari (1834-1901). Płyta znajduje się na skraju wsi Dubasiszcze, około 50 km od Smoleńska. Kiedyś był tam jeszcze cmentarz i cerkiew.

W domu znalazłem przedrewolucyjne zdjęcie cmentarza i postanowiłem „odgrzebać” historię rodziny. Mikołaj to mój pradziad. Jego dziad, grecki Włoch, w 1770 roku najął się na wojnę z Turcją do wojsk Katarzyny II, a potem zadomowił się w Karasubazarze na Krymie. Najstarszy syn Mikołaja – Konstanty (1869-1930) – uciekł po rewolucji do Polski, osiadł w Łodzi, dzięki czemu i ja zostałem łodzianinem. Mikołaj zostawił po sobie wspomnienia, Konstanty – masę zdjęć i dokumentów z przełomu XIX i XX w., dzięki temu odtworzenie historii rodu nie było bardzo trudne.

Andrzej de Lazari
– historyk idei, rusycysta, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu prac o historii i kulturze Rosji oraz stosunków polsko-rosyjskich.

Podczas spotkania z Andrzejem de Lazari będzie można obejrzeć wystawę fotografii Konstantego de Lazari.18.09 | wtorek | godz. 16:00-17:30
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatnyHotel Savoy

Tagi: Andrzej de Lazari, de Lazari, Konstanty de Lazari

program