Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Józef Roth

Józef Roth

Józef Roth - początek projektu | FILM + SPOTKANIE

Termin: 15.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
15:00 - 18:30
Wydarzenie niebiletowane


Józef Roth – początek projektu

„Łódzcy fabrykanci za żadne skarby nie nosiliby ani jednego z wytwarzanych przez siebie materiałów. Nie mieszkają jednak w Paryżu, Wiedniu czy Londynie, jak na przykład właściciele kopalni w Borysławiu. Mieszkają w Łodzi, obok swoich fabryk, zwracając ku światu pozbawione okien mury i płoty, a miasto przemierzają wyłącznie samochodami albo krążą w aeroplanach nad smrodem nie skanalizowanych ulic, nad ich patrycjuszowską samotnością zaś czuwa mnóstwo policjantów, chociaż większość łódzkich robotników należy do dość konserwatywnejpolskiej socjaldemokracji, a młode, łagodne tkaczki nie przysparzają żadnych kłopotów. Otuchy dodawał mi jedynie ich widok. Są ładne, wyglądają z wiejska i noszą piękne buty na gołe nogi. W porównaniu z młodymi robotnicami z naszego Zagłębia Ruhry na przykład, niewątpliwie można je nazwać eleganckimi. Przybyły tu niemiecki fachowiec od przemysłu – był niegdyś członkiem korporacji studenckiej, a teraz obnosi tutaj ślady swojej krwawej przeszłości jako niuans ze starego Heidelberga – powiedział nieco zgorzkniale: «Lekkomyślne istoty! Wszystkie pieniądze wydają na wysokie niezdrowe obcasy, a potem nocami muszą wychodzić na ulicę». Z braku powagi, wskutek której zraziłem do siebie już niejednego przychylnie nastawionego przemysłowca, odparłem: «Szkoda, że te ładne dziewczęta nie mogą sobie pozwolić również na dobre pończochy!». I ów zacny człowiek pożegnał się szybko”.

Józef Roth przez wiele lat relacjonował swoje podróże, pisząc listy do „Frankfurter Zeitung”. 19 lipca 1928 roku ukazał się tekst „Pozostałości po Rosji – przemysł włókienniczy w Łodzi”. Tę zwięzłą i błyskotliwą relację z „polskiego Manchesteru” po raz pierwszy możemy przeczytać w języku polskim dzięki Sławie Lisieckiej. Wybitna łódzka tłumaczka, oprócz przełożenia listu specjalnie na potrzeby festiwalu Łódź Czterech Kultur, weźmie udział w spotkaniu otwierającym projekt poświęcony Józefowi Rothowi. W rozmowie będzie uczestniczyć również Andrzej Bart, pisarz wielokrotnie w swej twórczości nawiązujący do Łodzi. Projekt otworzy jego kurator – Bogdan Tosza.

„Rebelia” / „Die Rebellion”
(reż. Michael Haneke, Austria 1993)

Film Michaela Hanekego, austriackiego reżysera znanego z takich filmów jak „Biała wstążka” czy „Pianistka”, utrzymany w stonowanej estetyce epoki kina niemego, jest hołdem dla mistrzów kina Republiki Weimarskiej – Georga Wilhelma Pabsta i Friedricha Wilhelma Murnaua.

Projekcji będzie towarzyszyć panel dyskusyjny. Goście: Sława Lisiecka i Andrzej Bart; prowadzenie Bogdan Tosza.

15.09 | sobota | godz. 15:00-18:30
15:00 – projekcja „Rebelii” B s. 56
16:45 – dyskusja
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny

Tekst programowy projektu dotyczącego Józefa Rotha znajduje się tutaj: http://pl.4kultury.pl/jozef-roth


Hotel Savoy

Tagi: Hotel Savoy, Józef Roth

program