Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

ŁDZ: TEATR | WYKŁAD

Termin: 19.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
12:00 - 14:00
Wydarzenie niebiletowane


Łódź artystyczna: teatr |  Małgorzata Leyko

Schiller, Dejmek i pokolenie „ojcobójców”


W dziejach powojennego teatru łódzkiego wskazać można trzy generacje twórców. Reprezentantem pierwszego pokolenia jest Leon Schiller (1887-1954) – fundator wielkiej tradycji teatru monumentalnego i Zeittheater (teatru  czasu) o rodowodzie przedwojennym, który w Łodzi spędził lata 1946-1949.

Później nastały czasy Kazimierza Dejmka (1924-2002) – zbuntowanego inicjatoran estetyki realizmu socjalistycznego, interpretatora klasyki narodowej i dramatu współczesnego, trzykrotnie pełniącego funkcję dyrektora Teatru Nowego. Z ich twórczością skonfrontowane zostaną dokonania reżyserów najmłodszych – należących do pokolenia tzw. „ojcobójców” – m.in. Remigiusza Brzyka, Jarosława Tumidajskiego.

Tym, co łączy tych wszystkich twórców, jest bunt.

Małgorzata Leyko – teatrolog, pracuje w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ. Zajmuje się badaniami nad teatrem niemieckojęzycznym w XIX i XX wieku, teatrem żydowskim w Polsce, polskoniemieckimi stosunkami teatralnymi oraz teoriami teatralnymi od początku XIX wieku. Jest autorką książek: „Reżyser masowej wyobraźni. Max Reinhardt i jego teatr dla pięciu tysięcy” oraz licznych artykułów i rozpraw. Jest redaktorem tomów zbiorowych „Łódzkie sceny żydowskie” oraz „Teatr masowy – teatr dla mas” oraz współredaktorem kilkunastu książek wydanych w Polsce i w Niemczech. Ważną część jej dorobku naukowego stanowią przekłady z języka niemieckiego.

19.09 | środa | godz. 12:00-14:00
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny


Tagi: Łódź teatralna, Małgorzata Leyko

program