Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Merylin Mongoł | Przedstawienie Teatru ATENEUM z Warszawy

Merylin Mongoł | Przedstawienie Teatru ATENEUM z Warszawy

Merylin Mongoł | Przedstawienie Teatru Ateneum

Termin: 19.09.2012
Miejsce wydarzenia: Łódzkie Centrum Filmowe
20:00 - 22:00
Cena 30 zł
Kup bilet


Nikołaj Kolada „MERYLIN MONGOŁ” (Murlin Murlo)Merylin Mongoł


„Tego końca świata nie nakręci Lars von Trier. Nie będzie zwolnionych ujęć w wypielęgnowanym ogrodzie, a siostry Olga i Ina nie będą zapijać swoich lęków alkoholami równie ekskluzywnymi, co Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg w «Melancholii». Co gorsza — żadna zabłąkana planeta nie rozwali na końcu parszywej kamienicy, w której zdesperowane kobiety dzień w dzień celebrują zbliżającą się zagładę ludzkości”— pisała Joanna Derkaczew na łamach „Gazety Wyborczej”.

Akcja „Merylin Mongoł” – spektaklu Nikołaja Kolady, jednego z najlepszych współczesnych dramatopisarzy i reżyserów rosyjskich – dzieje się w prowincjonalnym robotniczym miasteczku, do którego nie docierają przemiany ustrojowe. W miejscu, które umyka uwadze Boga i historii, żyje czworo bohaterów splątanych węzłami krzywdy, winy i niemożności, znanych rosyjskiej literaturze od czasów Czechowa i Dostojewskiego. Tytułowa Merylin Mongoł to urodziwa, ale łatwowierna i niezbyt rezolutna Olga.

Zaniedbywana przez matkę, poniżana przez siostrę alkoholiczkę, wykorzystywana przez sąsiada Miszę, marzy o szczęśliwym życiu w wielkim mieście. Chce wyjechać ze swojej prowincjonalnej dziury, zerwać beznadziejny romans i „zacząć wszystko od nowa”. Nadzieja pojawia się wraz z przyjazdem oczytanego, nieśmiałego i delikatnego Aleksego. Ale marzenia Olgi nikogo nie obchodzą i nie wzruszają. Całe miasteczko żyje oczekiwaniem na ogłoszony przez lokalną wróżkę koniec świata. Spektakl Teatru Ateneum wzbudził olbrzymie zainteresowanie mediów i widzów jeszcze przed premierą w kwietniu tego roku. Powodem był nie tylko intrygująco dobrany aktorski tercet i scenografia Małgorzaty Szczęśniak, od lat blisko współpracującej z Krzysztofem Warlikowskim, ale także osoba reżysera – Bogusława Lindy. „Merylin Mongoł” Kolady to powrót aktora do pracy w teatrze po prawie 20-letniej przerwie. W połowie lat. 80. w teatrze Studio Linda wyreżyserował dobrze przyjęte przez krytykę „Przedstawienie pożegnalne” według Petera Müllera. Już po premierze w Teatrze Ateneum Linda mówił w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”, jak wiele kosztuje go praca w teatrze: „Za bardzo się wstydzę, za dużo zdrowia mnie to kosztuje. Sam teatr jest miejscem magicznym i tęskniłem za nim od dawna. Tylko żeby wrócić do teatru, trzeba mieć po co. Tym razem miałem. Sztuka «Merylin Mongoł» niesie ze sobą wyzwanie. I dla aktorów, i reżysera” .

19.09 | sobota | godz. 20:00-22:00
Łódzkie Centrum Filmowe, ul. Łąkowa 29
Produkcja Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Wstęp 30 PLN


przekład JERZY CZECH
reżyseria BOGUSŁAW LINDA
scenografia MAŁGORZATA SZCZĘŚNIAK
kostiumy OLGA MOKRZYCKA-GROSPIERRE
światło PROT JARNUSZKIEWICZ
opracowanie muzyczne FABIAN WŁODAREK, ROBERT SIWAK

Występują:
Inna AGATA KULESZA
Olga OLGA SARZYŃSKA
Misza MARCIN DOROCIŃSKI
Aleksy DARIUSZ WNUK

muzykę na żywo wykonują Bartłomiej Krauz, Fabian Włodarek i Robert Siwak.


SPEKTAKL DLA WIDZÓW PEŁNOLETNICH.

                           "Merylin Mongoł" Teatr ATENEUM z Warszawy

Tagi: Agata Kulesza, Bogusław Linda, Dariusz Wnuk, Marcin Dorociński, Merylin Mongoł, Nikołaj Kolada, Olga Sarzyńska, Teatr Ateneum

program