Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

"W poszukiwaniu Czechowa" SPOTKANIE

Termin: 19.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
16:00 - 17:30
Wydarzenie niebiletowane



W POSZUKIWANIU CZECHOWA
Wokół współczesnej dramaturgii rosyjskiej
Od początku XX wieku, kiedy Antoni Czechow ustalił poziom rosyjskiej dramaturgii, stanowi ona trzon repertuaru światowego teatru. Następne pokolenia pisarzy tego obszaru traktują twórczość autora „Wiśniowego sadu” jako istotny punkt odniesienia. Ostatnie lata to znowu okres wielkiej aktywności dramaturgów rosyjskich. Jednym z najbardziej płodnych twórców piszących dla sceny jest Nikołaj Kolada, autor prawie setki utworów, z których największą popularnością w całym świecie cieszy się „Merylin Mongoł”. Jej ostatnia polska realizacja w warszawskim Teatrze Ateneum w reżyserii Bogusława Lindy jest dobrą okazją, aby dyskutować o aktualnej kondycji dramaturgii i teatru rosyjskiego.

W rozmowie wezmą udział Kristina Matvienko i Katarzyna Osińska.

Kristina Matvienko
jest krytyczką teatralną, badaczką teatru i absolwentką Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Od wielu lat pozostaje związana z przeglądami najnowszej rosyjskiej dramaturgii: najpierw w latach 2005-2008 była dyrektorką artystyczną New Drama Festiwal w Moskwie, a od trzech lat jest dyrektorką New Writing Project w ramach festiwalu Złota Maska, jednego z najważniejszych teatralnych przeglądów konkursowych w Europie. Jest także asystentem dyrektora artystycznego Teatru Stanisławskiego w Moskwie.

Katarzyna Osińska, prof. Instytutu Sztuki PAN, od lat zajmuje się XX-wiecznym teatrem rosyjskim. Jej publikacje są nieocenionym źródłem informacji o klasycznej już epoce rosyjskiej sceny pierwszej połowy minionego stulecia, Meyerholdzie, Sulerżyckim czy Wachtangowie, ale również o najnowszych tendencjach i dokonaniach rosyjskiego teatru. Trzy najważniejsze z nich – „Leksykon teatru rosyjskiego XX wieku”, „Klasztory i laboratoria. Rosyjskie studia teatralne: Stanisławski, Meyerhold, Sulerżycki, Wachtangow” oraz „Teatr rosyjski XX wieku wobec tradycji. Kontynuacje, zerwania, transformacje” – były wielokrotnie nagradzane najważniejszymi wyróżnieniami środowiskowymi. Prof. Osińska jest także członkinią międzynarodowego kolegium redakcyjnego pisma „Scena”, ukazującego się w Moskwie.

Spotkanie poprowadzi Bogdan Tosza.
19.09 | środa | godz. 16:00-17:30
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny


Tekst: Bogdan Tosza



Hotel Savoy

Tagi: Bogdan Tosza, Hotel Savoy, Józef Roth

program