Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

ŁDZ: SZTUKI WIZUALNE | WYKŁAD

Termin: 21.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
12:00 - 14:00
Wydarzenie niebiletowane


Łódź artystyczna: sztuki wizualne | Leszek Karczewski

Trzy awangardy

W latach 20. i 30. Łódź była bodaj najważniejszym w Polsce ośrodkiem awangardy – za sprawą Grupy „a.r.” (Artyści Rewolucyjni/Awangarda Realna). Ta lewicująca grupa artystyczna powstała w 1929 roku z inicjatywy Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego (także Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego). Horyzontem utopijnego dążenie grupy „a.r.” było uczynienie z humanistycznej wersji konstruktywizmu modelu nowej polskiej sztuki, a z Łodzi – ośrodka jej promieniowania. Za sprawą komunikatów i książek, regularnie publikowanych w Bilbiotece „a.r.”, a przede wszystkim – za sprawą Międzynarodowej Kolekcji Sztuki, która stała się podwalinami Muzeum Sztuki – otwartego w 1931 roku drugiego w świecie publicznego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej.

A przecież Łódź międzywojnia to także siedziba Jung Jidysz – efemerycznej, lecz niezwykle istotnej grupy twórców awangardowej sztuki żydowskiej (Mojżesz Broderson, Jankiel Adler, Marek Szwarc, Wincenty Brauner). W latach 70. Łódź stała się ośrodkiem awangardowego myślenia o filmie. Między 1970 a 1977 rokiem grupa studentów i absolwentów łódzkiej szkoły filmowej, m.in. Wojeciech Bruszewski, Paweł Kwiek, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Zbigniew Rybczyński, współtworzyła Warsztat Formy Filmowej. Racjonalna technicznem innowacyjność splotła się tam z intuicjami czysto twórczymi, których efektem były unikatowe na światową skalę dzieła sztuki fotograficznej i filmowej.

W latach 80. polityka wykluczyła niezależne działania twórcze z instytucjonalnego obiegu sztuki. Łódzkie środowisko niezależne lekceważyło zarówno oficjalny dyskurs upartyjnionych Biur Wystaw Artystycznych, jak i religijno-wolnościowe „przeanielenie” sztuki drugiego obiegu. Co ciekawe: była to wspólnotowa sztuka prywatnych przyjaźni, przeciwstawionych kolektywom – tak z komunistycznych, jak i solidarnościowych komitetów. Dwie najważniejsze wspólnoty lat 80. to założona w 1979 roku grupa Łódź Kaliska (Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski), a także Galeria Działań Maniakalnych, czyli łódzka formacja Pomarańczowej Alternatywy, działająca w latach 1987-1990 (Krzysztof Skiba i Jacek Jędrzejczak).

Leszek Karczewski
– teoretyk literatury i teatru, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor prac poświęconych teorii podmiotowości i teorii interpretacji, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Kurator projektów społecznoartystycznych, m.in. „WIKIzeum” oraz „ms3 Re:akcja”, nominowanego do nagrody Sybilla 2008. Długoletni recenzent teatralny łódzkiej „Gazety Wyborczej”.

21.09 | piątek | godz. 12:00-14:00
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny


Tagi: Leszek Karczewski, Łódź artystyczna

program