Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

ŁDZ: FILM | WYKŁAD

Termin: 17.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
12:00 - 14:00
Wydarzenie niebiletowane


Łódź artystyczna: film | Łukasz Biskupski

Miasto Atrakcji. Kino w kulturze popularnej Łodzi przełomu XIX i XX wieku

W ostatnich dekadach XIX wieku ziemie polskie, podobnie zresztą jak inne regiony Europy Środkowo-Wschodniej, doświadczają gwałtownych procesów modernizacyjnych. Nastąpiło przyspieszenie urbanizacji, industrializacji, wzrósł poziom czytelnictwa i pojawiło się zjawisko czasu wolnego. Pojawił się „miejski” styl życia, którego ważnym składnikiem stały się popularne formy rozrywki, zdominowane przez literaturę sensacyjną, a później kino.

W swoim wykładzie Łukasz Biskupski pokaże, jak nowinka techniczna, pozwalająca na wyświetlanie na płaszczyźnie obrazów dających złudzenie ruchu, została włączona w różne istniejące formaty rozrywkowe, by z czasem stać się formą dominującą w świecie miejskich rozrywek wielkiego ośrodka przemysłowego – Łodzi.

Prowadzący opowie, jak zmieniła się „kultura atrakcji” w Łodzi w związku z rozwojem kina i jaką rolę kino pełniło w życiu miasta. Przybliży także historię braci Krzemińskich, o których mówi się, że w Łodzi otworzyli pierwsze kino w Polsce, oraz nakreśli dzieje narodzin „kinematografomanji” i rozwoju gęstej sieci kin. Wykładowi będzie towarzyszyć projekcja najstarszego zachowanego łódzkiego materiału filmowego – aktualności z Wystawy Rzemieślniczo-Przemysłowej w Łodzi z 1912 roku.

Łukasz Biskupski – kulturoznawca i filmoznawca, doktorant w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS, wiceprzewodniczący Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie.

Prowadzi blog miastoatrakcji.wordpress.com i przygotowuje książkę o początkach kina w Łodzi

17.09 | poniedziałek | godz. 12:00-14:00
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny


Tagi: film z Łodzi, Łódź 1912, Łódź filmowa, Łukasz Biskupski, stary film z Łodzi, wyklady

program