Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

O festiwalu

Data publikacji: 25.05.2012


Fabryczna Łodź powstała dzięki wspołpracy przedstawicieli czterech narodow, wyznawcow odmiennych religii, osob posługujących się rożnymi językami. W centrum Polski utworzył się fascynujący tygiel kultur. Przez wiele dziesięcioleci miasto rozkwitało dzięki wspolnym wysiłkom Polakow, Żydow, Niemcow i Rosjan. Przedstawiciele tych odmiennych światow u schyłku dziewiętnastego stulecia stworzyli potęgę przemysłowej Łodzi.

Od kilku lat Łodź ponownie sięga do swoich wielokulturowych korzeni. To właśnie z szacunku dla przeszłości narodziła się idea festiwalu Łodź Czterech Kultur. Ślady mieszania się polskich, żydowskich, niemieckich i rosyjskich wpływow są widoczne w Łodzi na każdym kroku, obecne w tkance miasta, w mentalności mieszkańcow, a historia – choć wydaje się już dawno miniona – staje się znowu początkiem rozmowy o wspołczesności i o przyszłości miasta.

Od 2011 roku organizatorem festiwalu Łodź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ktorego zadaniem jest łączenie rożnych kultur i wzmacnianie wzajemnego szacunku i dialogu. A czy istnieje lepszy sposob, by pokazać, jak wiele nas łączy i wzajemnie wzbogaca, niż poprzez kulturę: literaturę, film, teatr czy muzykę?

Łódź Czterech Kultur 2012 - GENERACJE

Łódź utraciła pamięć o wielokulturowej tożsamości wraz z odchodzącymi pokoleniami. Nie wszystkie zdążyły pozostawić trwały ślad, a wiele ocalałych świadectw umyka dziś powierzchownemu spojrzeniu. Dlatego chcemy na nowo zawiązać nici pamięci pomiędzy „nami” a „tamtymi”.

Najbliższa edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie odbywać się pod hasłem „Generacje”. W zakamarkach miasta odnajdziemy miejsca z fascynującą historią jak tzw. kamienica Pinkusa, w której mieściła się pracownia Samuela Hirszenberga, polsko-żydowskiego malarza tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Z odległych zakątków świata przyjadą do nas łodzianie i ich potomkowie – jak Maya Newman, basistka izraelskiego zespołu Minimal Compact. Obejrzymy filmy Maxa i Marcela Ophülsów – ojca i syna, których twórczość jest miejscem dialogu kultury żydowskiej, niemieckiej, francuskiej, amerykańskiej i rosyjskiej. Przypomnimy także inne postaci, których biografie i twórczość spaja wielokulturowość. Jedną z nich jest Józef Roth, mówiący po polsku pisarz żydowskiego pochodzenia urodzony na wschodnich rubieżach monarchii austro-węgierskiej, który debiutancką powieść, opublikowaną we frankfurckim dzienniku, napisał o międzywojennej Łodzi. Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Aleksandra Rodczenki zestawimy z pracami młodych polskich twórców, a także zobaczymy, jak przyjazd rosyjskich awangardowych artystów wpłynął na Łódź lat 20. XX wieku.

Stykając ze sobą odmienne dziedziny sztuki i twórców różnych generacji, chcemy sprawić, żeby Łódź znów stała się wielokulturowa, wielonarodowa i wielopokoleniowa.

Do udziału w wydarzeniach festiwalowych zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, tak by tytułowe „Generacje” mówiły nie tylko o tematyce festiwalu, ale także o jego publiczności.

Tagi: Cemtrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź Czterech Kultur, Łódź Czterech Kultur 2012

program