O festiwalu
Data publikacji: 25.05.2012
Fabryczna Łodź powstała dzięki wspołpracy przedstawicieli czterech narodow, wyznawcow odmiennych religii, osob posługujących się rożnymi językami. W centrum Polski utworzył się fascynujący tygiel kultur. Przez wiele dziesięcioleci miasto rozkwitało dzięki wspolnym wysiłkom Polakow, Żydow, Niemcow i Rosjan. Przedstawiciele tych odmiennych światow u schyłku dziewiętnastego stulecia stworzyli potęgę przemysłowej Łodzi.
Od kilku lat Łodź ponownie sięga do swoich wielokulturowych korzeni. To właśnie z szacunku dla przeszłości narodziła się idea festiwalu Łodź Czterech Kultur. Ślady mieszania się polskich, żydowskich, niemieckich i rosyjskich wpływow są widoczne w Łodzi na każdym kroku, obecne w tkance miasta, w mentalności mieszkańcow, a historia – choć wydaje się już dawno miniona – staje się znowu początkiem rozmowy o wspołczesności i o przyszłości miasta.
Od 2011 roku organizatorem festiwalu Łodź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ktorego zadaniem jest łączenie rożnych kultur i wzmacnianie wzajemnego szacunku i dialogu. A czy istnieje lepszy sposob, by pokazać, jak wiele nas łączy i wzajemnie wzbogaca, niż poprzez kulturę: literaturę, film, teatr czy muzykę?
Łódź Czterech Kultur 2012 - GENERACJE
Łódź utraciła pamięć o wielokulturowej tożsamości wraz z odchodzącymi pokoleniami. Nie wszystkie zdążyły pozostawić trwały ślad, a wiele ocalałych świadectw umyka dziś powierzchownemu spojrzeniu. Dlatego chcemy na nowo zawiązać nici pamięci pomiędzy „nami” a „tamtymi”.
Najbliższa edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie odbywać się pod hasłem „Generacje”. W zakamarkach miasta odnajdziemy miejsca z fascynującą historią jak tzw. kamienica Pinkusa, w której mieściła się pracownia Samuela Hirszenberga, polsko-żydowskiego malarza tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Z odległych zakątków świata przyjadą do nas łodzianie i ich potomkowie – jak Maya Newman, basistka izraelskiego zespołu Minimal Compact. Obejrzymy filmy Maxa i Marcela Ophülsów – ojca i syna, których twórczość jest miejscem dialogu kultury żydowskiej, niemieckiej, francuskiej, amerykańskiej i rosyjskiej. Przypomnimy także inne postaci, których biografie i twórczość spaja wielokulturowość. Jedną z nich jest Józef Roth, mówiący po polsku pisarz żydowskiego pochodzenia urodzony na wschodnich rubieżach monarchii austro-węgierskiej, który debiutancką powieść, opublikowaną we frankfurckim dzienniku, napisał o międzywojennej Łodzi. Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Aleksandra Rodczenki zestawimy z pracami młodych polskich twórców, a także zobaczymy, jak przyjazd rosyjskich awangardowych artystów wpłynął na Łódź lat 20. XX wieku.
Stykając ze sobą odmienne dziedziny sztuki i twórców różnych generacji, chcemy sprawić, żeby Łódź znów stała się wielokulturowa, wielonarodowa i wielopokoleniowa.
Do udziału w wydarzeniach festiwalowych zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, tak by tytułowe „Generacje” mówiły nie tylko o tematyce festiwalu, ale także o jego publiczności.
Tagi: Cemtrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź Czterech Kultur, Łódź Czterech Kultur 2012