Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Minimal Compact

Minimal Compact

KONCERT ZAMKNIĘCIA | Minimal Compact

Termin: 22.09.2012
Miejsce wydarzenia: Klub Wytwórnia
20:30 - 22:00
Cena 15 zł
Kup bilet
Weź udział w wydarzeniu na facebooku
https://www.facebook.com/events/330053530397563/Minimal Compact

Koncert zamknięcia

Grupa Minimal Compact powstała w 1981 roku. Oprócz urodzonej w Łodzi Malki Spigel stworzyli ją Samy Birnbach i Berry Sakharof. W połowie lat 80. dołączył do nich także Rami Fortis, gwiazda izraelskiego undergroundu. Sakharof, Spigel i Birnbach, szukając ucieczki od prowincjonalności Tel Awiwu, przyjechali do Amsterdamu. Spośród całej trójki jedynie Sakharof był „prawdziwym muzykiem”, Spigel dopiero uczyła się grać na gitarze basowej, a Samy był raczej znany jako DJ. Owocem wspólnej pracy był minialbum „Minimal Compact” składający się z czterech utworów. Ich innowacyjny styl był podkolorowaną rodzimymi rytmami Bliskiego Wschodu wersją ciężkiego, europejskiego rocka. Rok później zespół wydał swoją pierwszą płytę „One by one”. Dzięki szczególnej wrażliwości artystycznej oraz odważnemu, eksperymentalnemu stylowi zespół wkrótce stał się rozpoznawalny i uwielbiany przez fanów.

Grupa koncertowała od Palermo do Kioto, mimo prób nigdy nie została wpuszczona do Stanów Zjenoczonych. Pracowali i nagrywali z Peterem Principle z Tuxedomoon, Colinem Newmanem z Wire (późniejszym mężem Spigel) oraz Johnem Fryjerem. Grupa zakończyła swoją działalność w 1988 roku. Sakharof wrócił do Izreala, tworząc samodzielnie lub wspólnie z Ramim Fortisem. Birnbach zrobił karierę jako DJ Morhpeus, Spigel muzyczną współpracę kontunuowała z mężem Colinem. W 2012 roku grupa została reaktywowana na potrzebę trasy koncertowej, która obejmowała pięć koncertów
w Izraelu. Łódzki koncert będzie ich jedynym występem w Europie w tym roku oraz pierwszym występem Malki Spigel w rodzinnym mieście. Basistka grupy przyszła bowiem na świat w Łodzi w 1954 roku.

22.09 | sobota | godz. 20:30-22.00
Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
Wstęp 15 PLNKlub Wytwórnia

Tagi: Minimal Compact

program