Festiwal
Aktualności
O festiwalu
Kuratorzy
Festiwal 2011
Festiwal 2010
Wolontariat
Konkursy festiwalowe
Around the world
Program
Bilety
Imprezy biletowane
Imprezy niebiletowane
Gdzie kupić?
Informacje
Miejsca wydarzeń
Gdzie pójść
Dla mediów
Regulaminy
Informacje
Kontakt
Partnerzy
Zespół

ŁDZ: LITERATURA | WYKŁAD

Termin: 20.09.2012
Miejsce wydarzenia: Hotel Savoy
12:00 - 14:00
Wydarzenie niebiletowane


Łódź artystyczna: literatura | Tomasz Bocheński

Literatura fantastyczna i miasto fantastyczne


W mieście fantastycznym, stworzonym ze snu, wizji i marzenia, niełatwo pisać literaturę. Łódź, która wyłoniła się z niczego, od początku istniała nie do końca realnie. Miała formę fikcji, która upada na bruk, marzenia, które przeobraża się w rozczarowanie i snu, który dziwi się koszmarom.

Fantastyczne miasto zawsze szukało swojej literatury i nierzadko znajdowało. Najpierw to pomieszanie fikcji i twardej realności opisywali znakomici przybysze: Władysław Reymont i Józef Roth. Miasto karmiło się jednak głównie powieściami brukowymi, komediami dla teatrzyków letnich, anonimowymi wierszami i piosenkami.

Ten świat słowa jarmarcznego próbowało oddać wielu, ale udało się dopiero Julianowi Tuwimowi. Po drugiej wojnie światowej, kiedy niewiele zostało z dawnego snu o wielkości, miasto chcieli złapać pisarze, którzy tutaj widzieli miejsce niewypalone przez wojnę: Andrzej Brycht, Bernard Sztajnert czy Jerzy Waleńczyk. Sztajnert chciał jeszcze raz podnieść realność Łodzi na poziom mitu, Brycht tylko zapisywał fascynujący upadek ziemi obiecanej na ziemię, Waleńczyk na złomowisku marzeń szukał odrobiny poezji. Przed 1989 roku prawie nikt z pisarzy nie wsłuchiwał się w głosy zmarłych, którzy przed wojną tworzyli wielokulturowy świat.

Usłyszał je dopiero Andrzej Bart i w „Fabryce muchołapek” odtworzył dramat, który trwa w pamięci tego miasta. Od początku istnienia wielka Łódź ma swoją literaturę, równie fantastyczną jak samo miasto.

Tomasz Bocheński – kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku, profesor UŁ, historyk literatury, krytyk literacki, autor książek: „Sztuka i mistyfikacja. Powieści Witkacego”, „Czarny humor w twórczości Witkacego, Gombrowicza, Schulza. Lata trzydzieste” oraz „Witkacy i reszta świata”.

20.09 | czwartek | godz. 12:00-14:00
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Wstęp bezpłatny


Tagi: Łódź literacka, Tomasz Bocheński

program